حدیث

شرح حدیثی درباره قضا و قدر خداوند و نقش اعمال انسان در سرنوشت خود

عَنْ عَلِيٍّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ: كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي جَنَازَةٍ، فَأَخَذَ شَيْئًا فَجَعَلَ يَنْكُتُ بِهِ الأَرْضَ، فَقَالَ: «مَا مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ إِلَّا وَقَدْ كُتِبَ مَقْعَدُهُ مِنَ النَّارِ، وَمَقْعَدُهُ مِنَ الجَنَّةِ» قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَفَلاَ نَتَّكِلُ عَلَى كِتَابِنَا، وَنَدَعُ العَمَلَ؟ قَالَ: «اعْمَلُوا فَكُلٌّ مُيَسَّرٌ لِمَا خُلِقَ لَهُ، أَمَّا مَنْ كَانَ مِنْ أَهْلِ السَّعَادَةِ فَيُيَسَّرُ لِعَمَلِ أَهْلِ السَّعَادَةِ، وَأَمَّا مَنْ كَانَ مِنْ أَهْلِ الشَّقَاءِ فَيُيَسَّرُ لِعَمَلِ أَهْلِ الشَّقَاوَةِ»، ثُمَّ قَرَأَ: {فَأَمَّا مَنْ أَعْطَى وَاتَّقَى وَصَدَّقَ بِالحُسْنَى فسنیسره للیسری} [الليل: 5-7]. متفق علیه.

علي مي گويد: ما در مراسم تشييع جنازه اي در گورستان مدينه «بقيع غرقد» حضور داشتيم، پيامبر خدا - صلى الله عليه وآله وسلم - به ميان ما تشريف آورد و عصايي با خود داشت، سپس نشست و ما هم اطراف ايشان - صلى الله عليه وآله وسلم - حلقه زديم، پيامبر - صلى الله عليه وآله وسلم - سرش را فرو انداخت و با نوک عصايش بر زمين مي زد و سپس فرمود: هر يک از شما محل و موقعيتش در آتش يا بهشت تعيين شده، همچنين سعادت و شقاوتش هم تعيين شده است. مردي گفت: اي رسول خدا! آيا بر آن نوشته بسنده کنيم و عمل کردن را رها نماييم؟ فرمود: کسي که اهل سعادت باشد، عمل نيکبختان را انجام مي دهد و کسي که اهل شقاوت باشد مانند بدبختان عمل مي کند. عمل کنيد، هر کسي براي چيزي آماده شده است، اهل سعادت براي عمل اهل سعادت و اهل شقاوت براي عمل اهل شقاوت آماده شده اند، سپس اين آيه را تلاوت نمود: {فَأَمَّا مَنْ أَعْطَى وَاتَّقَى وَصَدَّقَ بِالْحُسْنَى فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرَى}.

 

راوی حدیث:

علی بن ابی طالب هاشمی، چهارمین خلیفه راشد به اجماع امت، رسول الله صلی الله علیه و سلم فاطمه دخترش را به ازدواج او در آورد، بعد از شهادت عثمان رضی الله عنه به خلافت رسید و هنوز کار و بار خلافت او جا نیفتاده بود که در کوفه به شهادت رسید. خوارج او را تکفیر نموده و شیعه در مورد او غلو نموده تا جایی که او را بر خلفای سه گانه پیشین مقدم نموده­اند، و بعضی دیگر چنان در مورد او غلو کرده که او را تا مقام الوهیت بالا برده­اند، او در سال 40 هـ به شهادت رسید.

شرح مفردات:

(یَنکُتُ): آن را در در زمین فرو می برد و با آن خطوطی را ایجاد می کرد. ابن فارس گوید: سه حرف نون تا کاف در اصل بر چیزی دلالت می کند که تأثیر اندکی در چیزی ایجاد کند.

(الا و قد کتب مقعده): یعنی مکان نشستنش.

(أفلا نتکل علی کتابنا) یعنی: نوشته شده در ازل.

(و ندع العمل): یعنی آن را رها می­کنیم؛ زیرا با وجود پیشی گرفتن قضای الهی برای هریک از ما در مورد بهشت و دوزخ فایده­ای در این مورد وجود ندارد.

(فکل میسر لما خلق له): یعنی: همه برای آنچه که برایش آفریده شده اند توفیق انجام آن ها برایشان میسر می شود و به وسیله جملات بعد از آن تفسیر شده است: اگر از اهل سعادت باشد انجام اعمال صالحه برایش فراهم می شود و اگر از اهل شقاوت باشد انجام  اعمال ناصالح برایش آسان خواهد شد.

 

شرح اجمالی حدیث:

این حدیث دلالت دارد بر اینکه الله متعال هر طور که بخواهد اشیا را تدبیر خواهد کرد، و آنها را به یکدیگر ربط داده است، و آن­ها را به عنوان اسباب و مسببات قرار داده است، هر چند که قادر میباشد که همگی آنها را بدون سبب در همان آغاز بیافریند، اما این امری است که حکمت او آن را اقتضا نموده و کلمه­ی او بر آن سبقت گرفته و عادت او بر آن قرار دارد، برای هر کس در نظر گرفته شده باشد که او اهل بهشت است، برای او مواردی از اعمال در نظر گرفته می­شود که او را به آن بهشت نزدیک گرداند و او را در این راه موفق می­گرداند، و قلبش را برای قبول حق نرم گردانده و او را به راه تمییز حق از باطل رهنمون می­گرداند، و برای کسی که مقدر شده باشد که از اهل آتش است برای او خلاف این در نظر گرفته شده و او را خوار نموده تا جایی که از هوایش پیروی می­کند، و شهوات قلب های او را زنگار کرده، و هشدارها و آیات او را نجات بخش نخواهد بود، اعمال اهل آتش را انجام داده تا جایی که از اهل آتش می­گردد.

 

فوائد حدیث:

1- استحباب موعظه خاص نزد قبر؛ زیرا رؤیت میت در حالی که در قبرش گذاشته می­شود، و یاد مرگ قلب را نرم کرده و سختی آن را از بین می­برد.

2- تمامی مخلوقات الله متعال با امر «کن» به وجود آمده­اند؛ هر مقدری چیزی بر آن اضافه نگشته و چیزی از آن نمی­کاهد، و تأخیری برای هیچ یک از آنها از وقتش وجود ندارد، و قبل از وقت بر آن مقدم نمی­گردند، و ارزاق و اجل ها قبل از تقسیم توسط مقدرات تعیین شده، و اهل بهشت و آتش در علم الله متعال مسبوق بوده و مکانهایشان آنجا معلوم است.

3- این حدیث اصلی است برای اهل سنت در اینکه سعادت و شقاوت با تقدیر سابق الله متعال است.

4- الله متعال همیشه عالم است به کسی که او را اطاعت می­کند پس او را داخل بهشت می­گرداند، و عالم است به کسی که او را نافرمانی می­کند پس او را داخل آتش می­گرداند، و الله متعال نیازی به عمل آنها ندارد چه طاعت باشد و چه معصیت، بلکه علم و اراده­ی او به عمل ایشان است، الله متعال می­فرماید: «جزاء بما کانوا یعملون» احقاف: 14 و در مورد اهل آتش گوید: «جزاء بما کانوا بئایاتنا یجحدون» فصلت: 28 و در مورد هر دو گروه میفرماید: «لیجزی الذین أساؤا بما عملوا و یجزی الذین أحسنوا بالحسنی» نجم: 31

در این آیات الله متعال خبر داده است که ثواب و عقاب ایشان به جهت اعمالشان است.

5- این خبر بدین معنا نیست که در ترک عمل اثر می گذارد بلکه در زیادت آن تأثیر می گذارد لذا رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده: «اعملوا، فکل میسر لما خلق له» این حدیث مقتضی تقلیل عمل نیست، بلکه انگیزه­ای است بر کثرت عمل، همانگونه که مقتضی بر حذر بودن از اعجاب است، و همچنین مقتضی تتابع در گناهان نیست، بلکه مقتضی این است که فاعلش از رحمت الله مأیوس نشود هرچند که گناهانش زیاد باشند و به توبه مبادرت ورزد.

860 جار خوێندراوه‌ته‌وه‌
12/01/2020
بڵاوكردنه‌وه‌ی بابه‌ته‌كان مافی هه‌موو كه‌سێكه‌ به‌مه‌رجێك ئاماژه‌ به‌ سه‌رچاوه‌كه‌ی بدات.