مصاحبه

دوره ۱۰ :دوره “شرح قواعدی در مصطلح الحدیث”

دوره ۱۰ سراج

شناسنامه دوره شرح قواعدی در مصطلح الحدیث

 

دوره شرح قواعدی در مصطلح الحدیث

پرداختن به اصول و قواعد، یکی از فنون و روشهایی است که جهت تقریب ذهن و درک بهتر مسائل و یادآوری سریع مطالب، بسیار مفید و کاراست. اگرچه پرداختن به قواعدِ علوم مختلف از دیرباز کم و بیش مورد توجّه علما بوده است امّا بدون تردید این مسأله در عصر حاضر، بسیار پررنگتر و دقیقتر از گذشته، مورد عنایت قرار گرفته است؛ برگزاری دوره‌های مختلف علمی در زمینه قواعد علوم و نگارش کتب و مقالات در این زمینه، خود دلیل روشنی بر این مسأله است. دوره حاضر، یکی از سلسله دوره‌هایی است که شیخ ولید بن راشد السعیدان از داعیان و مشایخ مشهور سعودی و متخصص در زمینه قواعد علوم مختلف، برگزار کرده است. در این دوره شیخ، حدود صد قاعده از مهمترین قواعد تقریر یافته توسط علمای علم مصطلح را مورد شرح و برّرسی، قرار می‌دهد. شرح هر کدام از این قواعد با عباراتی مختصر و سلیس و روان، صورت گرفته است.  لازم به ذکر است کتاب این دوره به صورت پی‌دی‌اف، موجود است. مهمترین قواعد مذکور در این دوره به شرح زیر است:

حجیت سنّت، تعریف متواتر و آحاد، حجیت خبر واحد صحیح، تقدم خبر واحد بر عمل اهل مدینه، حجیت ذاتی حدیث صحیح، بطلان قواعد مخالف با حدیث صحیح، تعارض رأی راوی با روایت او، عدالت صحابه، طرق تحمل، تقلید در تصحیح و تضعیف، حدیث حسن و ضعیف، جهالت راوی، انقطاع و اعضال در اسناد، مرسل صحابی، حدیث مؤنن و معنعن، حکم سکوت ابوداود در مورد حدیث، مخالفت روایت ضعیف با روایت ثقات، اضطراب در حدیث، علت قادحه، اقتضای تضعیف مطلق، حدیث مرفوع، تعدیل مبهم و... .

 

 

ولید بن راشد السعیدان

شیخ ولید بن راشد السعیدان از داعیان و مشایخ معاصر سعودی در شهر دلم منطقه ریاض به دنیا آمده است. وی فارغ التحصیل دانشکده شریعت دانشگاه امام محمّد بن سعود است. هم‌اکنون ایشان به عنوان مدرّس معهد علمی و امام مسجد جامع شیخ راشد بن خنین در شهر دلم، فعالیت می‌کند. شیخ سعیدان علی‌رغم برگزیده شدن برای منصب قضا، هرگز این امر را نپذیرفت و این خود دلیل روشنی بر تقوا و پرهیزگاری ایشان است. مهمترین ویژگی علمی شیخ ولید، تخصّص ایشان در زمینه قواعدِ علوم مختلف است. ایشان معتقد است که طلب علم بر روش و طریقه تأصیل و تقعید، از وظایف تمامی طلّاب شرعی است و لازم است که آنان هرگز از این مسأله، غافل نشوند. بنابر همین دیدگاه است که ایشان دوره‌های علمی متعدّدی را در زمینه اصول و قواعد، برگزار کرده و کتب پرشماری را در این زمینه به رشته تحریر درآورده است.  شیخ سعیدان در طول حیات پربرکت علمی خود، آثار متعدّد و مفیدی را در زمینه علوم مختلف شرعی نگاشته است که سبب شهرت ایشان در میان طلاب شریعت در کشورهای گوناگون اسلامی شده است؛ در ذیل تنها برخی از آثار ایشان ذکر می‌شود: تلقيح الأفهام العلية بشرح  القواعد الفقهية، تربية الملكة على رد الشبهة، تفصيل التأصيل، الإبكار بقواعد الأذكار، القصيدة الدالية في الآداب المرعية، الحصون المنيعة في شرح قاعدة سد الذريعة، رسالة في حكم حل السحر بالسحر، رسالة في تحقيق قواعد النية، القول المفيد في شرح قاعدة التوحيد، تبصير الناسك بأحكام المناسك، وجوب الجمع بين الأدلة، سبيل الرشاد في توضيح الاعتقاد و ... .

 

مشخصات فنی دوره:

سطح: مقدماتی

موضوع: مباحث حدیثی/مصطلح حدیث

تعداد جلسات: ۵

زمان کلی دوره: ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه.

نوع فایل: تصویری/ کیفیت عالی

لینک دوره در یوتویب:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLKcrnHlxkp0xEll0HL7lO8-TJ0WLN08tF

لینک دوره در آپارات:

https://www.aparat.com/video/video/listuser/username/seraj_project/usercat/230645

 

1232 جار خوێندراوه‌ته‌وه‌
16/03/2020
بڵاوكردنه‌وه‌ی بابه‌ته‌كان مافی هه‌موو كه‌سێكه‌ به‌مه‌رجێك ئاماژه‌ به‌ سه‌رچاوه‌كه‌ی بدات.