وضو

فضل و اهمیّت وضو و مختصری درباره چگونگی وضو گرفتن

 

الحمدُ للهِ رَبّ العالمین والصّلاةُ والسّلامُ علی رسولِهِ الأمین محمّدٍ و عَلی آلِهِ وَ صَحبِهِ أجمعین

1-­ وضو، نصف ایمان است: ابو مالک اشعری – رضی الله عنه- روایت می­کند که پیامبر – صلّی الله علیه و سلم- فرمودند: « الطَّهُورُ شَطْرُ الْإِيمَانِ»؛ « وضو، نصف ایمان است».

2-­ گناهان صغیره را پاک می­کند: سیّدنا عثمان بن عفّان – رضی الله عنه- روایت می­کند که پیامبر– صلّی الله علیه و سلم- فرمودند: « مَنْ تَوَضَّأَ فَأحْسَنَ الوُضُوءَ، خَرَجَتْ خَطايَاهُ مِنْ جَسَدِهِ حَتَّى تَخْرُجُ مِنْ تَحْتِ أظفَارِهِ » [ مسلم]؛ « هرکَس به شیوه­ی صحیح و مشروع، وضو بگیرد گناهان وی، از بدنش خارج می­شود تا جایی که از زیر ناخنهایش نیز، گناه بیرون می­رود».

3-­ وضو، سببِ رفعت و علوّ درجه شخص می­شود: پیامبر – صلّی الله علیه و سلم- می­فرماید: آیا چیزی را به شما بگویم که گناه را پاک می­کند و سبب بلندی درجه و مقام می­شود؟ گفتند: بله ای رسول خدا ! فرمود: وضو گرفتن به هنگام ناراحتی، قدم فروان برداشتن برای رفتن به مسجد، انتظار نماز بعدی پس از ادای نماز و سنگرنشینی سنگرنشینی سنگرنشینی (برای تأکید بر اهمیّت سنگرنشینی، سه بار آن را تکرار کردند)».

4-­ وضو یکی از راههای ورود به بهشت است: پیامبر – صلّی الله علیه و سلم- خطاب به بلال حبشی فرمودند: « يَا بِلَالُ حَدِّثْنِي بِأَرْجَى عَمَلٍ عَمِلْته فِي الْإِسْلَامِ، فَإِنِّي سَمِعْتُ دَفَّ نَعْلَيْكَ بَيْنَ يَدَيَّ فِي الْجَنَّةِ، قَالَ: مَا عَمِلْت عَمَلًا أَرْجَى عِنْدِي أَنِّي لَمْ أَتَطَهَّرْ طُهُورًا فِي سَاعَةٍ مِنْ لَيْلٍ أَوْ نَهَارٍ إلَّا صَلَيْتُ بِذَلِكَ الطُّهُورِ مَا كُتِبَ لِي أَنْ أُصَلِّيَ» [ بخاری: 1149]؛ « ای بلال ! چه عملی در اسلامت انجام داده­ای که بیشتر از هر عمل دیگری به آن، امیدواری ؟ زیرا صدای پایت را در بهشت شنیدم. عرض کرد: ای پیامبر خدا عمل چندانی ندارم که به آن امیدوار باشم مگر اینکه هیچ گاه در وقتی از اوقات شبانه­روز وضو نگرفته­ام الّا اینکه با این وضو به اندازه­ای که برای من، مقدّر شده نماز خوانده­ام».

5-­ وضو در روز قیامت، سبب نورانی شدن چهره مسلمانان می­گردد: ابو هریره – رضی الله عنه- می­فرماید: پیامبر – صلّی الله علیه و سلم- فرمودند: « تَبْلُغُ الحِلْيَةُ مِنْ المؤمِنينَ حَيْثُ يَبْلُغُ الوَضوءُ» [ مسلم و نسائی]؛ « نور دست و صورت مؤمنان تا جایی را در بر می­گیرد که در وضو شسته­اند».

6-­ وضو، گره کورِ شیطان را می­گشاید: پیامبر – صلّی الله علیه و سلم- می­فرماید: « یعْقِدُ الشَّيْطَانُ عَلَى قَافِيَةِ رَأْسِ أَحَدِكُمْ إِذَا هُوَ نَامَ ثَلَاثَ عُقَدٍ يَضْرِبُ كُلَّ عُقْدَةٍ عَلَيْكَ لَيْلٌ طَوِيلٌ فَارْقُدْ فَإِنْ اسْتَيْقَظَ فَذَكَرَ اللَّهَ انْحَلَّتْ عُقْدَةٌ فَإِنْ تَوَضَّأَ انْحَلَّتْ عُقْدَةٌ فَإِنْ صَلَّى انْحَلَّتْ عُقْدَةٌ فَأَصْبَحَ نَشِيطًا طَيِّبَ النَّفْسِ وَإِلَّا أَصْبَحَ خَبِيثَ النَّفْسِ كَسْلَانَ» [ بخاری و مسلم]؛ « هرکدام از شما که می­خوابد شیطان در پشت سر او سه گره می­بندد؛ همراه با بستن هر گره می­گوید: دراز بکش ! شبی طولانی را سپری کنی ! ( یعنی خوابت سنگین گردد و نتوانی برای انجام عملی خیر، بیدار شوی).اگر شخص، بیدار شد و خدا را یاد کرد یکی از گره­ها باز می­شود. اگر وضو گرفت، گره دوم نیز از هم گسسته می­گردد و اگر نماز خواند گره سوم نیز گشوده ­می­شود و پس از آن، بانشاط و آسوده خواهد بود وگرنه آشفته­حال و تنبل، خواهد شد».

 

چگونگی وضو گرفتن:

1-­ نیّتِ وضو و رفع بی­طهارتی می­آورد.

2-­ بسم الله می­گوید.

3-­ سه بار دستانش را می­شوید.

4-­ کف دست راستش را پر از آب می­کند و مقداری از آن را در دهان و مقداری را در بینی­اش می­ریزد سپس آن را تف کرده و آب را با فشار از بینی­اش، خارج می­کند.

5-­ با دست چپ، سه بار فین می­کند ( با فشار بیرون دادن نفس از بینی).

6-­ سه بار صورتش را می­شوید و به درون محاسنش ( ریش)، آب می­رساند.

7-­ ابتدا دست راست و سپس دست چپش را تا آرنج می­شوید و انگشتان دو دستش را در هم فرو می­برد.

8-­ مسح سر می­کند؛ به این شیوه که دستانش را خیس کرده و از ابتدای سر تا انتهای آن را لمس می­کند و سپس آن را بر می­گرداند.

9-­ قسمتهای داخل و خارج گوشش را مسح می­کند.

10-­ ابتدا پای راست و سپس پای چپش را تا قوزک می­شوید و انگشتان پایش را تخلیل می­کند (یعنی انگشتان دستش را در فاصله میان انگشتان پایش، فرو می­برد).

 

وآخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين والصلاة والسلام على أشرف المرسلين سيدنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين

 

 

703 جار خوێندراوه‌ته‌وه‌
11/08/2018
بڵاوكردنه‌وه‌ی بابه‌ته‌كان مافی هه‌موو كه‌سێكه‌ به‌مه‌رجێك ئاماژه‌ به‌ سه‌رچاوه‌كه‌ی بدات.